Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε την τελευταία ημέρα διεξαγωγής του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Taekwondo U21 στη Ρουμανία ο Ιωσήφ Διαμαντίδης.

Ο έλληνας «ταεκβοντίστας» και πρωταθλητής του ΑΣ Νέα Φλόγα Πολίχνης, έκανε δυο νίκες σε τρεις αγώνες, ανεβαίνοντας στο δεύτερο σκαλί του βάθρου στην κατηγορία των – 87 κιλών.

Ειδικότερα, στα προημιτελικά της κατηγορίας νίκησε 6-5 τον Σλοβένο Λουσιγιάν Κομπάλ, ενώ στα ημιτελικά έκαμψε και την αντίσταση του «οικοδεσπότη», Κλαούντιου Ροσεάνου με 11-10. Στον τελικό, απέναντι στον Ρώσο Όλεγκ Κιρίλοφ, δεν τα κατάφερε με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 16-3.

Μαζί με το χάλκινο μετάλλιο του Παναγιώτη Χάγια, η Ελλάδα κατέκτησε δυο συνολικά μετάλλια, φτάνοντας τα εννέα στην ιστορία του θεσμού, που ξεκίνησε στην Ισπανία το 2009.