Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Δίχως μετάλλιο αλλά με τρεις πέμπτες θέσεις γύρισε η ελληνική αποστολή από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ταεκβοντό που πραγματοποιήθηκε στο Μοντρέ της Ελβετίας από την Πέμπτη 19 έως και την Κυριακή 22 Μαΐου.

Η εθνική μας ομάδα που αποτελούταν από 16 συνολικά αθλητές, 8 άνδρες και 8 γυναίκες δεν κατόρθωσε να πλασαριστεί στα μετάλλια.

Αντιθέτως, ο Λευτέρης Φακίνος, η Σταυρούλα Κοντού και ο Σπύρος Γραμματικόπουλος κατέκτησαν στις κατηγορίες τους την πέμπτη θέση.

europaiko taekwondo 2016 ellines (1)

Ειδικότερα, την πρώτη ημέρα διεξαγωγής του πρωταθλήματος, ο Φακίνος έφτασε μέχρι και τον ημιτελικό αγώνα στον οποίο έχασε δυστυχώς από τον ισραηλινό, Ron Atias με 8 – 6.

Στον πρώτο γύρο ο αθλητής του Α.Σ Αίαντα Αγίου Δημητρίου πέρασε το εμπόδιο του λιθουανού Rokas Urbutis τον οποίο νίκησε με 8-3.

Στο δεύτερο γύρο, στα προημιτελικά νίκησε με 8-6 τον ολλανδό Giorgio Janmaat.

Ο Λευτέρης αγωνίστηκε στην κατηγορία των -58 κιλών.

Η Σταυρούλα Κοντού που αγωνίστηκε στην κατηγορία των -57 κιλών, πέρασε νικηφόρα από τον πρώτο γύρο νικώντας άνετα την Darya Zubovich από τη Λευκορωσία με 7 – 1.

Στο δεύτερο γύρο η Σταυρούλα κέρδισε το νούμερο δύο της παγκόσμιας κατάταξης στην κατηγορία των -57 κιλών Eva Calvo Gomez αλλά στον επόμενο αγώνα από τη βελγίδα, Raheleh Asemani.

Ο Σπύρος Γραμματικόπουλος έπαιξε το Σάββατο 21 Μαΐου στην κατηγορία των – 74 κιλών. Ο έλληνας αθλητής είχε μια εξαιρετική παρουσία νικώντας με 1 – 0 τον Σέρβο Damir Fejzic kai me 7 – 4 ton Ουκρανό Levinchuk Oleksandr.

Ο αθλητής του Α.Σ Γαία δεν κατάφερε τελικά να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ιταλού Claudio Treviso από τον οποίο έχασε με 5 – 6. Έτσι έμεινε στην πέμπτη θέση της κατηγορίας του.

Χρέη ομοσπονδιακών προπονητών άσκησαν οι Θόδωρος Ζηνέλης και Κυριάκος Παρασίδης.

ethniki omada europaiko

Η πορεία των υπόλοιπων αθλητών μας

Γιώργος Σιμιτσής – 54 κιλά

Ο Γιώργος ο οποίος ήταν από τους τους τυχερούς στην κλήρωση καθώς πέρασε στο δεύτερο γύρο χωρίς αγώνα (άνευ) δεν κατάφερε να περάσει το εμπόδιο του τούρκου αθλητή, Mert Erdogan.

Ο έλληνας αθλητής ο οποίος είχε κυνηγήσει την πρόκριση για την ολυμπιάδα στην Κωνσταντινούπολη χωρίς τελικά να υλοποιήσει το όνειρο του Ρίο, έχασε με 4 – 9. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Γιώργος αγωνίστηκε στην κατηγορία των -54 κιλών ενώ στην Κωνσταντινούπολη είχε παίξει στην -58 κιλών.

Ιωάννα Κουτσού – 46 κιλά

Η Τουρκία φαίνεται πως ήταν την πρώτη ημέρα διεξαγωγής του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ο «κακός δαίμονας» για τη χώρα μας αφού και η Ιωάννα Κουτσού έχασε από τουρκάλα αθλήτρια.

Ειδικότερα, η Ιωάννα δέχτηκε την ήττα στον πρώτο γύρο από την Rukiye Yildirim με 8-0. Η αθλήτρια του Α.Σ Δαναού Ωραιοκάστρου αγωνίστηκε στην κατηγορία των -46 κιλών.

Να θυμίσουμε πως η πρωταθλήτρια Ευρώπης το 2012, Ιωάννα δεν κατόρθωσε και εκείνη στο προολυμπιακό ευρωπαϊκό τουρνουά στην Τουρκία να πάρει το εισιτήριο για την ολυμπιάδα της Βραζιλίας.

Δανάη Χιώτη – 49 κιλά

Την ήττα με 13 – 1 δέχτηκε η Δανάη Χιώτη στο δεύτερο ματς του προημιτελικού γύρου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στην κατηγορία των -49 κιλών.

Η ελληνίδα αθλήτρια έχασε στα σημεία από την κροάτισσα αθλήτρια Lucija Zaninovic η οποία είχε προκριθεί στον επόμενο γύρο χωρίς να αγωνιστεί με κάποια αθλήτρια (άνευ).

Στον πρώτο της αγώνα η Χιώτη νίκησε εύκολα με 6 – 1 την Jennifer Stingl από την Αυστρία.

Ακολουθήστε μας

#tkdmag

facebook  twitter  instagram

YouTube

Βλάσιος Πετρόπουλος – 63 κιλά

Ο Πετρόπουλος, αγωνίστηκε στην κατηγορία των -63 κιλών και έχασε από τον πρώτο αγώνα κόντρα στον σλοβέρνο Jure Pantar.

Κωνσταντίνος Χαμαλίδης – 68 κιλα

Στην κατηγορία των -68 κιλών ο Χαμαλίδης πέρασε νικηφόρα το εμπόδιο του κροάτη Marko Mutac αλλά ηττήθηκε στο δεύτερο γύρο από τον Aykhan Taghizade.

Μαρία Ασλάνογλου – 53 κιλά

Η Μαρία Ασλάνογλου νίκησε στο πρώτο γύρο αλλά αποκλείστηκε στο δεύτερο. Συγκεκριμένα κέρδισε με 5 – 2 την Barbara Ducz από την Αυστρία αλλά έχασε με 6-0 από την Tatiana Kudashova.

europaiko protahtlima tkd 2016 savvato3

Αθανασία Μητσοπούλου – 67 κιλά

Στο δεύτερο γύρο από τη γαλλίδα αθλήτρια Niare Haby έχασε η Αθανασία Μητσοπούλου.

Η αθλήτρια του Α.Σ Αίαντα Αγίου Δημητρίου έχασε με σκορ 3 – 0, με αποτέλεσμα να σταματήσει κάπου εδώ το «κυνήγι» για κάποιο μετάλλιο.

Η Αθανασία έκανε έναν πολύ καλό πρώτο αγώνα κόντρα στην Ελβετίδα Huck Melanie την οποία και νίκησε με 5 – 0.

Βασιλική Γραμματικοπούλου – 62 κιλά

Την ήττα στον πρώτο γύρο της κατηγορίας των -62 κιλών των γυναικών με 1 – 4 δέχτηκε η Βασιλική Γραμματικοπούλου από την Τουρκάλα Ayva Tugba.

Η 25χρονη ελληνίδα αθλήτρια δεν κατόρθωσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Tugba με αποτέλεσμα να αποκλειστεί νωρίς από την προσπάθεια για διάκριση.

Η αθλήτρια του Α.Σ Γαία το πάλεψε καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως δεν τα κατάφερε.

Η τουρκάλα αθλήτρια μάλιστα πήρε πόντο και με γροθιά.

tzellos nikos aaron cook 2016

Νίκος Τζέλλος – 80 κιλά

Με 4 – 3 ηττήθηκε ο Νίκος Τζέλλος από το νούμερο 2 της παγκόσμια κατάταξης στα -80 κιλά, Aaron Cook. Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες ο έλληνας αθλητής δεν κατόρθωσε να περάσει το εμπόδιο του πρωταθλητή Ευρώπης το 2014 με συνέπεια να μην πλασαριστεί στα μετάλλια.

Ο Cook ο οποίος από το 2015 αγωνίζεται πλέον με τα χρώματα της Μολδαβίας, προηγήθηκε με 3 – 1, παίρνοντας ένα ωραίο δίποντο με τι τσάκι.

Ο Τζέλλος πίεσε αρκετά χωρίς όμως να πάρει ιδιαίτερο ρίσκο καθώς σε τέτοιου επίπεδο η παραμικρή απροσεξία και λάθος κίνηση τιμωρείται.

Στον τελευταίο γύρο ο Cook πήρε ακόμη ένα πόντο που ήρθε από ποινές εις βάρος του έλληνα αθλητή.

Ο Νίκος μείωσε το παιχνίδι σε 4-3, βγάζοντας δυο φορές εκτός αγωνιστικού χώρου τον βρετανό αθλητή με την μολδαβική υπηκοότητα. Δεν κατόρθωσε όμως να πετύχει κάποιον άλλον πόντο για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση ή να νικήσει.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Νίκος Τζέλλος έχει αναμετρηθεί ξανά στο παρελθόν με τον Cook. Τότε, στα πλαίσια του French Open το 2011 ο αθλητής της Μακεδονικής Δύναμης Κοζάνης είχε νικήσει τον Cook με 13 – 10 καταφέρνοντας να πάρει το χάλκινο μετάλλιο.

Άλλωστε το 2011 ήταν μια από τις πιο επιτυχημένες χρονιές του 25χρονου αθλητή καθώς κατάφερε να πάρει 3 χρυσά σε ισάριθμα Open και 2 χάλκινα σε άλλα δυο Open.

Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στην Ελβετία ο Νίκος Τζέλλος νίκησε στο πρώτο του παιχνίδι τον Κροάτη Luka Horvat με 1 – 0.

Αθανάσιος Νικολαΐδης + 87 κιλά

Ο Νικολαΐδης αν και κέρδισε τον πρώτο του αγώνα κόντρα στον Αυστριακό Christoph Decker με 6 – 5, στον επόμενο γύρο γνώρισε την ήττα με 10 – 8 από τον Κροάτη Vedran Golec.

Χριστόφορος Καλλιφώνης – 78 κιλά

Στην κατηγορία των – 78 κιλών, ο Χριστόφορος Καλλιφώνης έχασε στον πρώτο του αγώνα από τον Πολωνό Bartosz Kolecki με 5 – 4 μη καταφέροντας να συνεχίσει και να διεκδικήσει μια θέση στα μετάλλια.

Μαρία Μωυσίδου – 73 κιλά

Στην κατηγορία των -73 κιλών των γυναικών, η Μαρία Μωυσίδου κέρδισε στον πρώτο γύρο και μάλιστα στον ξαφνικό θάνατο την Ιταλίδα αντίπαλό της Maristella Maria-Smiraglia. Στο δεύτερο αγώνα της, αναμετρήθηκε με τη χρυσή ολυμπιονίκη του Λονδίνου, τη Σέρβα Milica Mandic από την οποία έχασε με σκορ 5 – 3.

Ελένη Σαλινούδη + 73 κιλά

Η Ελένη Σαλινούδη στην κατηγορία των +73 κιλών δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Γαλλίδας Maeva Melier από την οποία ηττήθηκε με 12 – 7.