Μοιράσου το
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε την Κυριακή 20 Νοεμβρίου το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ταεκβοντό Εφήβων/Νεανίδων στον Καναδά. Περισσότερες από 100 χώρες έλαβαν μέρος στη διοργάνωση ενώ και η Ελλάδα συμμετείχε με πλήρη αποστολή είκοσι αθλητών.

Η μεγαλύτερη διάκριση για την Εθνική Ομάδα Ταεκβοντό Εφήβων/Νεανίδων ήρθε από τον 15χρονο έλληνα πρωταθλητή, Γιώργο Ιωάννου. Ο αθλητής του Α.Σ Άτλαντα Περιστερίου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των -48 κιλών.

Σημαντικές διακρίσεις πέτυχαν και η Ιωάννα Δεσύλλα με τον Κωνσταντίνο Μπεκούλη οι οποίοι κατέκτησαν την πέμπτη θέση στην κατηγορία τους.

Ποιοι όμως αθλητές και ποιες αθλήτριες κατέκτησαν τα μετάλλια σε όλες τις κατηγορίες; Πάμε να τους δούμε αναλυτικά.

1η Ημέρα

Νεάνιδες

Κατηγορία – 42 κιλών

Χρυσό μετάλλιο: NEJAD KATESARI Mobina (Ιράν)

Ασημένιο μετάλλιο: LAGUNA PEREZ Irene (Ισπανία)

Χάλκινο μετάλλιο: USHAKOVA Karina (Ρωσία)

Χάλκινο μετάλλιο: ZAMPETTI Sofia (Ιταλία)

pagkosmio-katigoria-42-kilon-nikites

Κατηγορία -44 κιλών

Χρυσό μετάλλιο: HO Thi Kim Ngan (Βιετνάμ)

Ασημένιο μετάλλιο: CALDERON Maria (Κροατία)

Χάλκινο μετάλλιο: ESME Derya (Τουρκία)

Χάλκινο μετάλλιο: VALDEZ Abigail Faye (Φιλιππίνες)

pagkosmio-katigoria-44-kilon-nikites

Έφηβοι

Κατηγορία – 45 κιλών

Χρυσό μετάλλιο: BAE Jun-Seo (Κορέα)

Ασημένιο μετάλλιο: CHANG Cheng-Chun  (Κινεζική Ταϊπέι)

Χάλκινο μετάλλιο: GANBARLI Ayaz  (Αζερμπαϊτσάν)

Χάλκινο μετάλλιο: KHONGKRAPHAN Yutthaya (Ταϊλάνδη)

pagkosmio-katigoria-45-kilon-nikites

Κατηγορία – 48 κιλών

Χρυσό μετάλλιο: MOK Jae-Hee (Κορέα)

Ασημένιο μετάλλιο: TANGCHATKAEW Saran (Ταϊλάνδη)

Χάλκινο μετάλλιο: Γιώργος Ιωάννου  (Ελλάδα)

Χάλκινο μετάλλιο: TAI Ting Wei (Κινεζική Ταϊπέι)

pagkosmio-katigoria-48-kilon-nikites


2η Ημέρα

Νεάνιδες

Κατηγορία – 46 κιλών

Χρυσό μετάλλιο: CHARANAWAT Napaporn (Ταϊλάνδη)

Ασημένιο μετάλλιο: BAYAA Rim (Σουηδία)

Χάλκινο μετάλλιο: MURATKYZY Nuray (Καζακστάν)

Χάλκινο μετάλλιο: SEMBERG Abishag (Ισραήλ)

pagkosmio-katigoria-46-kilon-nikites

Κατηγορία – 49 κιλών

Χρυσό μετάλλιο: KIM Yu-Jin (Κορέα)

Ασημένιο μετάλλιο: SUNG Chia Yin (Κινεζική Ταϊπέι)

Χάλκινο μετάλλιο: BRISKAROVA Gabriela (Σλοβακία)

Χάλκινο μετάλλιο: SOUZA Daniela Paola (Μεξικό)

pagkosmio-katigoria-49-kilon-nikites

Έφηβοι

Κατηγορία – 51 κιλών

Χρυσό μετάλλιο: JANG Jun (Κορέα)

Ασημένιο μετάλλιο: SAFARI SOUMEEH Ebrahim (Ιράν)

Χάλκινο μετάλλιο: HUANG Sheng-Lun (Κινεζική Ταϊπέι)

Χάλκινο μετάλλιο: KIRSANOV Sergei (Ρωσία)

pagkosmio-katigoria-51-kilon-nikites

Κατηγορία – 51 κιλών

Χρυσό μετάλλιο: JUNG Chan-Ho (Κορέα)

Ασημένιο μετάλλιο: MAGOMEDOV Gashi (Αζερμπαϊτσάν)

Χάλκινο μετάλλιο: BASERI Ali (Ιράν)

Χάλκινο μετάλλιο: EL AMRANI Houssam (Μαρόκο)

pagkosmio-katigoria-55-kilon-nikites


3η Ημέρα

Νεάνιδες 

Κατηγορία – 52 κιλών

Χρυσό μετάλλιο: LO Chia-Ling (Κινεζική Ταϊπέι)

Ασημένιο μετάλλιο: KVARTALNAIA Ekaterina (Ρωσία)

Χάλκινο μετάλλιο: AOUN Laetitia (Λίβανος)

Χάλκινο μετάλλιο: KAYIR Ikra (Τουρκία)

pagkosmio-protathlima-katigoria-52-kilon

Κατηγορία – 52 κιλών

Χρυσό μετάλλιο: ZHOU Lijun(Κίνα)

Ασημένιο μετάλλιο: BEROS Kristina (Κροατία)

Χάλκινο μετάλλιο: BABALOU Mobina (Ιράν)

Χάλκινο μετάλλιο: NIKLIBORC Natalia (Πολωνία)

pagkosmio-protathlima-katigoria-55-kilon

Έφηβοι

Κατηγορία – 59 κιλών

Χρυσό μετάλλιο: RECBER Hakan (Τουρκία)

Ασημένιο μετάλλιο: LAKEHAL Omar MAR (Μαρόκο)

Χάλκινο μετάλλιο: CHOI Woo-Jin (Κορέα)

Χάλκινο μετάλλιο: NAZARYAN David (Ρωσία)

pagkosmio-protathlima-katigoria-59-kilon

Κατηγορία – 63 κιλών

Χρυσό μετάλλιο: BAKHSHI Amir Mohammad (Ιράν)

Ασημένιο μετάλλιο: PUSHANKO Nikita (Ρωσία)

Χάλκινο μετάλλιο: KAVURAT Ferhat Can (Τουρκία)

Χάλκινο μετάλλιο: LIU Joshua (ΗΠΑ)

pagkosmio-protathlima-katigoria-63-kilon


4η Ημέρα

Νεάνιδες 

Κατηγορία – 59 κιλών

Χρυσό μετάλλιο: PARK Skylar (Καναδάς)

Ασημένιο μετάλλιο: YEH Yen Hsin (Κινεζική Ταϊπέι)

Χάλκινο μετάλλιο: FEDOROVA Elizaveta (Ρωσία)

Χάλκινο μετάλλιο: OZCAN Aysenur  (Τουρκία)

pagkosmio-protathlima-katigoria-59-kilon-g

Κατηγορία – 63 κιλών

Χρυσό μετάλλιο: SOGUT Seyma (Τουρκία)

Ασημένιο μετάλλιο: BLIZNIAKOVA Margarita (Ρωσία)

Χάλκινο μετάλλιο: JAVADI KOUCHAKSARAEI Parisa (Ιράν)

Χάλκινο μετάλλιο: SAVKOVIC Nadja (Σερβία)

pagkosmio-protathlima-katigoria-63-kilon-g

Έφηβοι

Κατηγορία – 68 κιλών

Χρυσό μετάλλιο: TCAKOEV Sarmat (Ρωσία)

Ασημένιο μετάλλιο: KOSTENEVYCH Kostiantyn (Ουκρανία)

Χάλκινο μετάλλιο: ALIYEV Aliaskar (Αζερμπαϊτσάν)

Χάλκινο μετάλλιο: SAROGLU Ferhat Muhammet (Τουρκία)

pagkosmio-protathlima-katigoria-68-kilona

Κατηγορία – 73 κιλών

Χρυσό μετάλλιο: LEE Seung-Min (Κορέα)

Ασημένιο μετάλλιο: KARNUTA Sergey (Ρωσία)

Χάλκινο μετάλλιο: EL YAQINI Ayoub (Μαρόκο)

Χάλκινο μετάλλιο: HIEBERT Zachary  (Καναδάς)

pagkosmio-protathlima-katigoria-73-kilona


5η Ημέρα

Νεάνιδες 

Κατηγορία – 68 κιλών

Χρυσό μετάλλιο: WILLIAMS Lauren (Μ. Βρετανία)

Ασημένιο μετάλλιο: KHAN Polina (Ρωσία)

Χάλκινο μετάλλιο: CERINA Kristina (Κροατία)

Χάλκινο μετάλλιο: MYEONG Mi-Na (Κορέα)

pagkosmio-protathlima-katigoria-68-kilon-g

Κατηγορία + 68 κιλών

Χρυσό μετάλλιο: POURESMAEIL Zahra (Ιράν)

Ασημένιο μετάλλιο: PAN Yun Ci (Κινεζική Ταϊπέι)

Χάλκινο μετάλλιο: McGOWAN Rebecca (Μ. Βρετανία)

Χάλκινο μετάλλιο: YOON Do-Hee (Κορέα)

pagkosmio-protathlima-katigoria-68-kilon-g

Έφηβοι

Κατηγορία – 78 κιλών

Χρυσό μετάλλιο: DIVKOVIC Partik (Σλοβενία)

Ασημένιο μετάλλιο: LAZOGLU Hasan Can (Τουρκία)

Χάλκινο μετάλλιο: BAI Yan (Κίνα)

Χάλκινο μετάλλιο: CHUN Ho-Hyun (Κορέα)

pagkosmio-protathlima-katigoria-78-kilon

Κατηγορία + 78 κιλών

Χρυσό μετάλλιο: TANDELOV Georgii (Ρωσία)

Ασημένιο μετάλλιο: KESELJ Aleksandar (Γερμανία)

Χάλκινο μετάλλιο: GARBAR Andrei (Ουκρανία)

Χάλκινο μετάλλιο: SOUZA Leandro (Βραζιλία)

pagkosmio-protathlima-katigoria-78-kilon

Πηγή φωτογραφιών: WTF


Ακολουθήστε μας

#tkdmag

facebook  twitter  instagram

YouTube


Μοιράσου το
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+