Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Μια τεράστια επιτυχία πρώτα απ’όλα για τον ίδιο και έπειτα για ολόκληρο το ελληνικό ταεκβοντό πέτυχε ο Απόστολος Τεληκώστογλου. Ο έλληνας αθλητής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμια Πρωτάθλημα Ταεκβοντό στο Μάντσεστερ.

Αγωνίστηκε στην κατηγορία των – 80 κιλών και κατάφερε να γράψει ιστορία στο ελληνικό Ταεκβοντό.

Όπως γράφει σε σχετικό δελτίο Τύπου της η ΕΛΟΤ,ο  Τεληκωστόγλου στον τελικό κλήθηκε ν` αντιμετωπίσει τον «χάλκινο» Ολυμπιονίκη του Ρίο και κάτοχο του τίτλου από τη διοργάνωση του Μούτζου (2017), τον Αζέρο Μιλάντ Μπεϊτζί Χαρτζεγκάνι από τον οποίο ηττήθηκε με σκορ 22-12. Ο αγώνας μέχρι και τα μισά της δεύτερης περιόδου ήταν στα ίσα (6-6), με τον Έλληνα πρωταθλητή να παίρνει δύο τρίποντα (κεφάλι). Η εμπειρία του Χαρτζεγκάνι ωστόσο ήταν αυτή που μέτρησε στο τέλος, στερώντας από τον Τεληκωστόγλου το χρυσό μετάλλιο.

Ο αθλητής της Μακεδονικής Δύναμης Κοζάνης, είναι μέλος της Ολυμπιακή ομάδας του ταεκβοντό που θα διεκδικήσει την πρόκριση για τους Αγώνες του Τόκιο. Μια πρόκριση την οποία μπορεί να εξασφαλίσει είτε μέσω παγκόσμιας κατάταξης, είτε μέσω αγωνιστικών διοργανώσεων, αρχής γενομένης από τον τελικό των Γκραν Πρι που θα γίνει τον Δεκέμβριο στην Μόσχα.

Πέμπτος ο Χαμαλίδης

Μεγάλη επιτυχία πέτυχε και ο Κωνσταντίνος Χαμαλίδης ο οποίος κατέκτησε την πέμπτη θέση στην κατηγορία των -68 κιλών. Οι υπόλοιποι αθλητές πάλεψαν αλλά δεν κατάφεραν να διακριθούν.