Μοιράσου το
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

«Τρίτωσαν» τα ελληνικά μετάλλια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ταεκβοντό ΕΦήβων Νεανίδων που διεξάγεται στη Λάρνακα στην Κύπρο. Ο Σταύρος Τσιπούνης, μετά τις επιτυχίες των Τριανταφύλλου και Τζέλη κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των -73 κιλών.

Ο νεαρός αθλητής πέρασε νικηφόρο των πρώτο του αγώνα κόντρα στον Λιθουανό αθλητή με 24-6 ενώ στον δεύτερο επικράτησε του Τούρκου αντιπάλου του με 46-25. ο Σταύρος Τσιπούνης έχασε στα ημιτελικά της κατηγορίας από τον Γάλλο αθλητή έχοντας κατακτήσει ήδη το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Σταύρος Τσιπούνης αγωνίστηκε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μέσω της πρόκρισης από το 2nd Presidents Cup Europe.

Την πέμπτη θέση κατέκτησε η Κυριακή Μάτου στην κατηγορία των -59 κιλών.

Τα υπόλοιπα παιδιά δεν κατάφεραν να διακριθούν. Αγωνίστηκαν το Σάββατο οι:  Απόστολος Δαγκοβάνος, Γιώργος Χατζηκόϊτσης, Μαρίνα Κοντού, Βασίλης Γκικαπέππας και Γιώργος Ιωάννου.