Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Προσπάθησαν, πάλεψαν, ίδρωσαν αλλά τελικώς δεν τα κατάφεραν να φτάσουν ως το βάθρο οι Μεσυνδιάνου, Κουκουλά και Μπεκιάρης. Οι τρεις έλληνες αθλητές έδωσαν τα δυνατά τους αλλά δυστυχώς δεν προχώρησαν στις επόμενες φάσεις που θα τους έδιναν μετάλλια.

Ο αγώνας της Μεσυνδιάνου

Ειδικότερα, η Ρέα Μεσυνδιάνου, στον πρώτο της αγώνα για τη φάση των «32» στην κατηγορία των -42 κιλών νίκησε την Paola Rivera από το Πουέρτο Ρίκο στο χρυσό πόντο.

Στο επόμενο ματς, για το γύρο των «16» κόντρα στη Ρωσίδα Karina Ushakova δέχτηκε την ήττα με 9-2. Η Ρωσίδα νίκησε και στο επόμενο ματς, καταφέρνοντας έτσι να ανεβεί στο τρίτο σκαλί του βάθρου της κατηγορίας.

zinelis-mesindiaou

Υπό τις οδηγίες του ομοσπονδιακού προπονητή, Θοδωρή Ζηνέλη

«Καρέκλα» στη Ρέα Μεσυνδιάνου κάθισε ο ομοσπονδιακός προπονητής, Θοδωρής Ζηνέλης ενώ στο πλευρό της στον Καναδά βρέθηκε και ο προπονητής της στο σύλλογό της Α.Σ Θησέα Αιτωλοακαρνανίας, Νίκος Κακαρέλης.

Ο ίδιος, μετά την ολοκλήρωση της προσπάθειας της αθλήτριάς του έγραψε στο Facebook το εξής σχόλιο:

«Δυστυχώς χάσαμε από την Ρωσίδα σε ένα παιχνίδι όπου η αθλήτρια μας προσπάθησε για την νίκη. Η διαιτησία ήταν κακή αφού στον 1ο γύρο η αθλήτρια μας πήρε καθαρό κεφάλι όπου φάνηκε στην κάμερα αλλά οι διαιτητες δεν το βλέπανε. Στο τρίτο γύρο κι ενώ κυνηγούσε την ανατροπή αλλά δεν τα κατάφερε . Συγχαρητήρια στην Αγρινιωτισα αθλήτρια μας για την προσπάθεια που έκανε και τερμάτισε στην 9η θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα όπου είναι και η μικρότερη αθλήτρια της κατηγορίας . Η εμπειρία που απέκτησε είναι μεγάλη . Στόχο για το επόμενο πρωτάθλημα.»

kakaraerlis-mesi

Ο προπονητής του Α.Σ Θησέας Αιτωλοακαρνανίας, Νίκος Κακαρέλης με την Ρέα Μεσυνδιάνου

Αξιόλογη εμφάνιση για Κουκουλά

Στην κατηγορία των -44 κιλών αγωνίστηκε η Μαριάννα Κουκουλά. Η ελληνίδα πρωταθλήτρια από το σύλλογο του Α.Σ Θεαγένης Καλλιθέας με προπονητή το Γιώργο Τάγκα, δεν κατάφερε να νικήσει στο πρώτο της ματς αν και το πάλεψε μέχρι τελευταίο δευτερόλεπτο.

Συγκεκριμένα, έπαιξε με την Aliya Zeunalova από το Αζερμπαϊτζάν από την οποία δέχτηκε την ήττα στο γύρο του «χρυσού πόντου».

maria-koukoula-theagenis-pagkosmio

Εμπειρίες για Μπεκιάρη

«Εμπόδιο» στο ταξίδι προς ένα παγκόσμιο μετάλλιο στάθηκε στο δρόμο του έλληνα πρωταθλητή, Γιάννη Μπεκιάρη ο Ρώσος Georgy Popov. Ο πολύπειρος αθλητής από τη Ρωσία κέρδισε με υπεροχή (13-0) τον αθλητή μας στερώντας του έτσι να συνεχίσει την πορεία του στην κατηγορία των -45 κιλών.

Αξίζει να σημειωθεί πως δίπλα στον έλληνα αθλητή βρέθηκε ο προπονητής του συλλόγου του, Α.Ο Τυρνάβου, Χρήστος Ντιντός.

ntintos-mpekiaris

Ο προπονητής του Α.Ο Τυρνάβου, Χρήστος Ντινός με τον αθλητή του και αθλητή της εθνικής μας ομάδας Εφήβων/ νεανίδων, Γιάννη Μπεκιάρη

Υπενθυμίζεται πως την πρώτη ημέρα διεξαγωγής του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Εφήβων/Νεανίδων, ο Γιώργος Ιωάννου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.